YATIRIM NASIL PLANLANIR?

Ekonomi Rehberim, bu yazıda sizlere yatırım planlama ve yatırım hedefleri üzerine önemli bilgileri aktaracak. Bu yazı ile birlikte doğru bir yatırım için önemli noktaları daha iyi görecek ve başarıya ulaşma ihtimaliniz çok daha fazla olacaktır. Önceki yazılarımızda ise Tahvillerden ve Hisse Senetlerinden detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Bu yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Başarılı bir yatırıma sahip olabilmenin önemli noktalarından biri de yeterli bilgi birikimine sahip olmaktır. Aklınızda yatırım yapmak varsa öncelikle bugünkü ekonomik durumunuzu iyice analiz etmeli daha sonra da yatırım araçları ve yatırım teknikleri ile ilgili çok ciddi araştırmalar yapmalısınız. Yeterli bilgi birikimine sahip olduktan sonra yatırım yapmaya hazır hissedip bu yola çıkabilirsiniz. Ancak kritik bir noktayı atlamış olacaksınız. Kendinize somut yatırım hedefleri koydunuz mu?

YATIRIM HEDEFLERİ

Yatırım hedefleri, yatırımın başarıya ulaşmasında rol oynayan en önemli konuların başında yer alır. Bu hedefler her zaman açık ve somut bir şekilde belirlenmelidir. "Paradan para kazanmak istiyorum" veya "Tasarruf yapmak istiyorum" gibi sözler bir yatırımcı için hedef olamaz. Önüne doğru hedefler koymuş bir yatırımcı örnek olarak "Altı ay sonunda 15.000 lira tasarruf etmiş olmak istiyorum" demelidir. 

Yatırımlarınızı planlarken ve yatırım hedeflerinizi ortaya koyarken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise enflasyondur. Enflasyon genel olarak her yıl %3'lük bir artış sergiler. Ancak yaşadığınız ülkeye ve bu ülkenin şartlarına bağlı olarak enflasyon oranlarına dikkat etmeli ve doğru enflasyon tahminleri ile yatırımınızı planlamalısınız. 

Yatırım planlarken ihmal edilmemesi gereken diğer bir konu ise bir miktar paranın likit olarak tutulmasıdır. Kaza, hastalık veya afet gibi pek çok beklenmeyen ve öncelikli durumlar için yatırımların bir kısmı likit olarak tutulmalıdır. Eğer paranızın neredeyse tamamını hisse senetlerinde tutarsanız böyle acil bir durumla karşılaştığınızda paranıza hemen ulaşamaz ve iki gün beklemek zorunda kalırsınız. Bu sebeple ulaşıma hazır bir miktar paranın da kenarda durması yatırımcı için çok önemlidir. Bu paranın yatırım dışında kaldığını düşünmek de yanlış olacaktır.

Uzun vadeli yatırım hedefleri için emeklilik zamanındaki muhtemel yaşam tarzı ve ekonomik durum dikkatlice düşünülmeli ve yatırım buna göre planlanmalıdır. Emekli maaşının ne kadar olacağı veya daha sade bir yaşama geçilip geçilmeyeceği gibi pek çok soru yatırımcı tarafından dikkatlice cevaplandırılmalıdır. 

Yatırım nasıl planlanır?


Yatırım hedeflerine ulaşmaya çalışan bir yatırımcı, imkan bulduğunda o anki yatırım miktarını artırmaktan çekinmemelidir. Bu durum yatırım hedeflerine daha kısa bir sürede ulaşılmasını sağlar ve yatırım planlarındaki riskleri de azaltır.

Yatırım hedeflerini belirlemiş ve yatırımını planlamış bir yatırımcı, riskleri azaltmak için çeşitli yatırım araçları kullanabilir. Bu araçların seçilmesi, yatırım portföyünün belirlenmesi için gerekirse profesyonel bir kişi ile iletişim kurulmalıdır. Ayrıca yatırımda çeşitlilik zamanla da sağlanabilir veya yatırım araçlarında değişim yaşanabilir. Yatırım hedeflerine sağlam adımlarla yürümek isteyen bir yatırımcı güncel bir portföye sahip olmalı ve düzenli olarak portföyünü takip etmelidir.

Yatırım planlamak ve doğru yatırım hedefleri koymak çok ciddi ve çok önemli konulardır. Eğer imkanınız varsa yatırım uzmanlarında tavsiye almanız çok yararlı olacaktır. Bu durumu da atlamış olmayalım.
Yorumlar